Procent składany – szansa na wielokrotne pomnożenie zainwestowanego kapitału! Magia czy matematyka?

Procent składany – szansa na wielokrotne pomnożenie zainwestowanego kapitału! Magia czy matematyka?

Inwestorzy, którzy zakładają inwestowanie długoterminowe, dają sobie szansę na osiągnięcie znacznie wyższych korzyści majątkowych od tych, którzy chcieliby szybko wycofać oszczędności. Dzieje się tak za sprawą instytucji procentu składanego. Stanowi on sedno finansów osobistych, zarówno osób pożyczających kapitał, jak i tych, którzy go oszczędzają. Jest to potężny mechanizm, który odpowiednio wykorzystany może przynieść naprawdę wysokie zyski. Przeczytaj ten artykuł i poznaj magię procentu składanego!

Czym jest procent składany?

Najsłynniejszy inwestor na świecie, Warren Buffett, 99% swojego kapitału zarobił po pięćdziesiątce. Osiągnął on wysokość majątku przekraczającą 100 mld dolarów. Udało mu się to za sprawą procentu składanego. Jednak to nie on pierwszy dostrzegł i docenił moc matematyki w inwestowaniu. Albert Einstein procent składany nazywał ósmym cudem świata”.

Obecnie procent składany to jedno z najważniejszych pojęć, jakie powinien znać inwestor oraz osoba oszczędzająca. Jest to sposób oprocentowania środków pieniężnych, który opiera się na zasadzie dopisywania odsetek do podstawy oprocentowania po każdorazowym upływie okresu kapitalizacji. Oznacza to, że podstawa oprocentowania dla każdego kolejnego okresu zwiększa się o wysokość odsetek, jaki wypracował kapitał w okresie poprzednim.

Na czym polega magia procentu składanego?

O procencie składanym można najprościej powiedzieć, że jest do dopisywanie odsetek do odsetek. Obrazując go na przykładzie, załóżmy, że Twój kapitał startowy wynosi 10 000 zł, a średnioroczny zysk po opodatkowaniu to 15%. W tym przypadku w pierwszym roku inwestycji zarobisz 1 500 zł.

Jeśli zdecydujesz się na przedłużenie inwestycji o kolejny rok, to podstawą oprocentowania nie będzie 10 000 zł, które włożyłeś na samym początku, ale już 11 500 zł, a więc kapitał początkowy powiększony o zysk w pierwszym okresie. Trzymając się tej zasady, po 4 latach na Twoim koncie znajdzie się 17 490,06 zł, a po 20 latach – 163 665,37 zł. Aż przyjemnie pomyśleć, co się stanie, gdy zainwestujesz wyższą kwotę pieniędzy, prawda?

Tabela zysków obrazująca działanie procentu składanego

Na powyższej tabelce wyraźnie widać, że dzięki procentowi składanemu po 20 latach możliwe jest osiągnięcie zysku na poziomie 1 500%. Takie oraz większe możliwości daje korzystanie z oferty serwisu MoneyU, która znajduje się tutaj: https://moneyu.pl/for-loaners.

Jak obliczyć procent składany?

Obliczenie procentu składanego możliwe jest dzięki znajomości prostego wzoru matematycznego:

V = V0 (1+r100 x m)mn, gdzie:

  • V = kapitał końcowy;
  • V0 = wartość bieżąca;
  • r = nominalna roczna stopa procentowa;
  • m = liczba kapitalizacji w ciągu roku;
  • n = liczba lat do zapadalności depozytu.

Pożyczki społecznościowe a procent składany

Portale oferujące pożyczki społecznościowe zrzeszają i łączą inwestorów chętnych do udzielenia pożyczek z klientami, którzy aktualnie pilnie potrzebują kapitału. Zarobkiem inwestora jest procent od odsetek od pożyczonego klientom kapitału. Zysk jest proporcjonalny do zainwestowanego kapitału.

Forma inwestowania w postaci pożyczek społecznościowych w prosty sposób wykorzystuje mechanizm procentu składanego. Inwestor na wstępie inwestuje pewną sumę pieniędzy, która stanowi jego kapitał początkowy. Następnie co miesiąc uzyskuje odsetki oraz część spłaconego przez klienta kapitału. Środki te może ponownie zainwestować. Reinwestowanie comiesięcznych dochodów wykorzystuje instytucję procentu składanego.

Kiedy zacząć inwestować swoje środki?

Zastanawiasz się, kiedy warto rozpocząć oszczędzanie? Odpowiedź jest prosta: jak najszybciej! Korzyść z inwestowania jest tym wyższa, im dłuższy jest czas trwania inwestycji. Z tego względu osoby, które inwestują długo, osiągają wyższe zyski od tych, którzy rozpoczęli swoje inwestowanie w późniejszym czasie. Rzecz w tym, aby zysk z poprzedniego okresu powiększał kapitał początkowy okresu kolejnego. Na tym właśnie polega magia procentu składanego!

Jeśli zatem masz możliwość, nie czekaj jak Buffett do pięćdziesiątki, a zacznij oszczędzać już dzisiaj! Możesz rozpocząć od drobnych kwot i co miesiąc dopłacać kolejne środki. Taka taktyka zaprocentuje w przyszłości. Tej bliskiej, kiedy pozwoli Ci na realizację własnych marzeń, ale również tej całkiem odległej, gdy zapewni Ci godną starość na emeryturze.

Ciągle się zastanawiasz, czy inwestowanie jest korzystne? Oczywiście, że tak! Dzieje się tak za sprawą procentu składanego, który pozwala na czerpanie korzyści nie tylko z zainwestowanego początkowo kapitału, ale również z odsetek, które ten kapitał wypracował. Mądre oszczędzanie to odpowiedzialne i przemyślane inwestowanie! Nie pozwól, aby Twoje pieniądze przechowywane w skarpecie zjadła” inflacja!

Komentarze czytelników

Przemyślenia? Reakcje? Zachęcam do dyskusji w komentarzach poniżej, jednocześnie prosząc o zachowanie netykiety oraz kultury wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *