Umowa pożyczki – co powinna zawierać?
Jeżeli ktoś prosi Cię pożyczkę to niezależnie od kwoty i stopnia zaufania do wnioskodawcy transakcja ta musi być udokumentowana. W przeciwnym razie będziesz mieć bardzo utrudnioną drogę do odzyskania swoich pieniędzy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie elementy powinna zawierać umowa pożyczki, zaprezentujemy wzór stosowany na naszej platformie oraz pokażemy, jak wygodnie możesz ją zawrzeć online.
Jakie elementy powinna zawierać umowa pożyczkowa?
Dokument powinien posiadać tytuł „Umowa pożyczki” i zawierać następujące elementy:
1. Datę i miejsce zawarcia danej umowy pożyczki
Od miejsca zawarcia umowy pożyczki zależy właściwość sądu w razie konieczności uruchomienia windykacji sądowej. Powszechną praktyką jest podawanie adresu zamieszkania pożyczkodawcy. Nie musisz jednak podawać dokładnego adresu. Wystarczy nazwa miejscowości.
2. Określenie stron umowy
Należy wskazać kto jest pożyczkobiorcą a kto pożyczkodawcą i spisać ich dane. Przy czym w przypadku pożyczkodawcy wystarczy imię i nazwisko natomiast od pożyczkobiorcy powinniśmy uzyskać jak najwięcej danych tj: imię i nazwisko, adresy zamieszkania i zameldowania, telefon i email do kontaktu oraz dane z dowodu osobistego przy czym najważniejszy jest PESEL. Numer pesel znacząco ułatwi późniejszą ewentualną windykację ponieważ sąd będzie mógł szybko uzyskać wgląd do adresu zameldowania dłużnika.
3. Przedmiot umowy
Kwota udzielanej pożyczki (może być dowolna).
4. Czas obowiązywania umowy
Najlepiej by był to okres od 30 dni do 18 miesięcy.
5. Koszty pożyczki (wynagrodzenie pożyczkodawcy)
Umowa pożyczki powinna określać ile pożyczkobiorca ma Ci zapłacić. Na koszty składają się odsetki kapitałowe oraz koszty pozaodsetkowe, których wysokość nie może przekraczać określonych ustawą stawek. Dowiesz się o nich wiecej tutaj.
6. Termin spłaty
Umowa pożyczki powinna określać termin spłaty lub zawierać dokładny harmonogram jeżeli pożyczka ma zostać spłacona w ratach. Od terminów spłat zależą odsetki za opóźnienie oraz okres przedawnienia.
7. Sankcje w przypadku braku spłat
W przypadku nieterminowych spłat pożyczkodawca ma prawo naliczać odsetki za opóźnienie. Zapis w umowie pożyczki może wyglądać następująco:
„W przypadku opóźnienia Pożyczkobiorcy w spełnieniu świadczenia, od niespłaconej w terminie, wymagalnej, części kapitału pożyczki Pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy odsetki za opóźnienie w wysokości maksymalnej przewidzianej w Kodeksie Cywilnym.”
8. Możliwość wypowiedzenia umowy pożyczki
Jeżeli pożyczka jest na raty należy zawrzeć zapis o możliwośći postawienia pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności w przypadku przekroczenia terminu płatności. Dzięki jeśli zajdzie konieczność oddania sprawy do sądu nie będziesz musieć czekać bez sensu do terminu ostatniej raty. Zapis może wyglądaćnastępująco:
„W momencie powstania opóźnienia w spłacie raty pożyczki o co najmniej 6 dni, Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do postawienia pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności.”
Zawarcie umowy pożyczki online
Często jeżeli pożyczka pomiędzy znajomymi ma opiewać na niską kwotę rezygnuje się z zawarcia Umowy. Nie popełniaj takiego błędu. Jeżeli nie chce Ci się spisywać umowy możesz skorzystać z narzędzi, które zostały specjalnie do tego celu stworzone. Administracja serwisu Moneyu.pl wykona większość pracy za Ciebie. Poprostu zarejestruj konto i poproś o to samo swojego pożyczkobiorcę. Jakie uzyskasz korzyści?
Bezpieczeństwo
Wszystkie umowy są prawnie wiążące, co chroni interesy obu stron.
Szybkość, wygoda i przejrzystość
Umowa wygeneruje się sama na podstawie danych wprowadzonych do bazy danych
Łatwa ewidencja spłat i automatyczne naliczanie odsetek
Może się zdarzyć, że pożyczkobiorca będzie płacił po terminie i niepełne kwoty rat. Nasz system jest przystosowany do rejestrowania wpłat cząstkowych i poprawnie wylicza odsetki za opóźnienie uwzględniając wszystkie potrzebne aspekty takie jak aktualna maksymalna stawka odsetek, kwota wpłaty, liczba dni po terminie, kwota kapitału itd.
Rozliczanie podatków
Dzięki powyższym system świetnie ułatwia rozliczanie ewentualnych podatków związanych z pożyczką. Wystarczy wejść na stronie internetowej do sekcji zestawienia, wybrać rok i przepisać kwotę do swojego pitu.
Wzór umowy pożyczki stosowany w MoneyU znajdziesz: tutaj.
Komentarze czytelników
Przemyślenia? Reakcje? Zachęcam do dyskusji w komentarzach poniżej, jednocześnie prosząc o zachowanie netykiety oraz kultury wypowiedzi.
Dodaj komentarz